Inspirujące spotkania aktywnej grupy z pasjami…w  bibliotece wolanowskiej

Wirtualne spotkania i prawdziwe pasje w naszej bibliotece odbywają się za sprawą nowych technologii. Dzięki internetowej wideokonferencji uczestnicy mogli nie tylko oglądać na żywo i poznawać ludzi pełnych pasji, ale też zadawać pytania bohaterom spotkań za pomocą specjalnie przygotowanego czatu.
Inicjatorem projektu jest Fundacja Orange, która zaprosiła biblioteki do włączenia się
w  „Spotkania z pasjami” i zorganizowania inspirujących wydarzeń dla seniorów, i nie tylko.
Gminna Biblioteka Publiczna w Wolanowie z ochotą przystąpiła się do innowacyjnego projektu,  i w I turze  przeprowadziła na żywo 12 interesujących wirtualnych spotkań
z osobami znanymi z mediów. Spotkania z pasjami trwały 12 tygodni.  Wszystko zaczęło się 12 września 2013 roku, od spotkania z rodzeństwem Kręglickich, którego tematem było:  „Jedzenie łączy, czyli jak szybko i niedrogo zorganizować poczęstunek”.  Kolejne spotkanie, którego gościem była Pani Krystyna Janda, odbyło się 19 września 2013 r. „Aktorka, reżyser, szefowa”  opowiedziała nam o tym, czym jest dla niej teatr oraz w jaki  sposób angażuje się w życie kulturalne w Polsce. „Gościła ” również  Pani Teresa Lipowska z jej codziennymi  radościami. Aktorka zdradziła nam skąd czerpie energię i jaki jest jej sposób na dobrą formę. Spotkaliśmy się także z Panią Hanną Bakułą, kobietą energiczną i pełną pomysłów, kobietą twórczą i uzdolnioną w wielu kierunkach. Tematem spotkania były „Wielo-pasje” czyli umiejętność łączenia zainteresowań.
I tak w każdy czwartek odbywały się spotkania o różnorodnej tematyce: profilaktyka zdrowotna, bieżące sprawy ekonomiczne, kulturalne, tradycje, rozrywka, pasje, ekologia, finanse, nowe technologie, relacje z młodszymi pokoleniami, i z udziałem specjalistów i znanych osób, a wszystkie w formie streamingu online. 

 „Spotkania z pasjami” nadal trwają, bo przystąpiliśmy również do II tury – cyklu 15 spotkań  odbywających  się  średnio co dwa tygodnie.

Pierwsze: 10 kwietnia 2014- gościem był Emilian Kamiński – człowiek wielu pasji, ale przede wszystkim pasjonat Warszawy międzywojennej, aktor i reżyser teatralny, którego mottem spotkania było: „ Miasto moje a w nim… najpiękniejszy mój świat ”.

W drugim spotkaniu: 24 kwietnia Katarzyna Miller - psychoterapeutka z wykształcenia
i powołania, publicystka, filozofka i poetka śpiewająca swoje piosenki i stylowe tanga zachęcała słuchaczy do życia świadomego, życia przepełnionego pasją, energią, chęcią odkrywania radości z drobnych spraw. Przekonywała, że należy znaleźć równowagę pomiędzy domowymi obowiązkami, a czasem który powinniśmy przeznaczyć dla siebie.

Jako trzecia, w dniu  8 maja 2014 roku, zagościła 75-letnia instruktorka fitness - Urszula Szczurek – stawia przede wszystkim na zdrowie i dobre samopoczucie. Udowadnia, że aktywnością fizyczną oraz radością, jaka z niej płynie można cieszyć się nie tylko, gdy jest się młodym.  

Następnie 22 maja 2014  - spotkaliśmy się z  panią Hanną Gajos, która od lat przekonuje Polaków jak wielki wpływ na samopoczucie i samoocenę ma styl naszego ubierania się. Pani Hanna Gajos doradzała Paniom i Panom, jak dobrze wyglądać w każdym wieku.

5 czerwca odbyło się V wirtualne Spotkanie z pasjami z satyrykiem Jerzym Kryszakiem pt. „Przemiany w Polsce okiem satyryka”. Celem spotkania było włączenie się w obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce i  było też okazją do wspomnień i refleksji na temat przeszłości, a wnioski wyciągnięte z tego spotkania z przymrużeniem oka pozwoliły na aktywne uczestnictwo w kreowaniu wspólnego jutra przez realizację swoich pasji i dzielenie się tym z innymi.

Następnym razem, 26 czerwca 2014,   gościem internetowej transmisji była pani Teresa Bancewicz, najstarsza w Polsce autostopowiczka. Podczas rozmowy usłyszeliśmy opowieści o niezwykłych przygodach, jakie mogą spotkać  amatorów, tego najtańszego, a jednocześnie najbardziej emocjonującego sposobu podróżowania po świecie. 
 

17 lipca spotkanie z Panią Danutą Płatek- poświęcone było historii artystki, która dzięki determinacji i wielkiej pasji do tego co się robi od ponad 60 lat tworzy arcydzieła… na głowach swoich klientów. Z Panią Danutą rozmawiano o tym jak to jest być fryzjerem, który bywa także terapeutą.
 

W kolejnym "Spotkaniu z pasjami",  7 sierpnia br. wspólnie z innymi bibliotekami poznawaliśmy  zamiłowania do archiwistyki dr Hanny Krajewskiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Archiwalnego. Ta niezwykle kreatywna osoba, organizuje pikniki archiwalne PAN i Noce Muzeów. Poprzez swoje nieszablonowe działania pragnie wzbudzić zainteresowanie archiwistyką, uważaną często za nudną i mało przydatną dyscyplinę nauki. Jej zdaniem archiwiści odgrywają  istotną rolę wobec społeczeństwa, a jednocześnie są mało widocznymi osobami. Dlatego warto pokazywać, jak ważna jest ich praca i jak cenne skarby przechowują. Bez gromadzonych dokumentów o wiele trudniejsza byłaby praca historyków, zważywszy na fakt, że pamięć ludzka bywa zawodna.

28 sierpnia Pani Jadwiga Wyrozębska- Badowska,  rozmawiała  o tym co kocha najbardziej - sztukę i tworzenie wyjątkowych przestrzeni. Mówiła jak z pasją remontowała  i tanio  urządzała swój 100 letni dom na wsi  oraz o życiu ekologicznym, które stało się dla bohaterki spotkania celem samym w sobie.

Fotografia – to historia ludzkiego życia. O zaletach aparatu fotograficznego, pracy fotoreportera i technice fotografii reporterskiej dowiedzieliśmy się w 10 „Spotkaniu z pasjami”, które odbyło się 18 września 2014 roku. Pani Anna Musiałówna – bohaterka telekonferencji z wielką pasją opowiadała o pracy fotoreportera i jego roli w społeczeństwie. Według niej fotografia jest kawałkiem naszego życia i cennym źródłem dla kolejnych pokoleń. Słuchacze mieli również okazję zapoznać się z artykułami i fotografiami Pani Anny, zamieszczonymi w tygodniku „Polityka”, a przed transmisją zwiedzić w bibliotece wystawę fotograficzną „Jesień na Kociewiu”.

Bohaterami kolejnego spotkania z pasjami , które odbyło się 16 października byli Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk. Pasja do muzyki nadała im kierunek w drodze zawodowej. Szczególną sympatię zdobyli dzięki lubianym i chętnie oglądanym programom z cyklu „Dozwolone od lat czterdziestu”, później „Wideoteka dorosłego człowieka”, gdzie w duecie zapraszali widzów do muzycznego wspomnienia czasów minionych.

6 listopada odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Maruszczak, z którą porozmawialiśmy o nietypowych sposobach na przemianę nudnych i uciążliwych czynności w takie, które robi się z pasją i zaangażowaniem. 6 listopada br. połączyliśmy się z  Panią Elżbietą Maruszczak - głównym specjalistą ds. opracowywania  i wdrażania projektów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, która opowiedziała nam o nietypowych sposobach na przemianę nudnych i uciążliwych czynności w takie, które robi się z pasją i zaangażowaniem. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, na czym polega „rywalizacja”.

Niestety, szkoda, że pozostało już tylko ostatnie spotkanie w dniu 4 grudnia 2014 r z Katarzyną Grocholą- znaną nam dobrze pisarką.
Dzisiaj możemy powiedzieć, że owe wydarzenia dają możliwość poznania pasji osób znanych i  podzielenia się swoimi zainteresowaniami z innymi, inspirują do dyskusji na ciekawe tematy, dają również możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego w przyjaznej atmosferze w bibliotece. Wśród uczestników z naszego terenu spotykających się w bibliotece są osoby z ogromnymi pasjami, talentami, które poznajemy  i przy okazji  promujemy, bo zasługują na to.   Cieszymy się, że nasza biblioteka może współuczestniczyć w realizacji projektu, to dla nas ważne, że wspólnie z Fundacją Orange możemy wytyczać nowe trendy w działaniach kulturalno-społecznych. Cieszy nas również fakt, że mamy Grupę 50+, która z radością odpowiada na nasze pomysły i jest aktywna w bibliotece.

 

                                                                      Elżbieta Aderek, dyr. GBP w Wolanowie